23 Temmuz 2011 Cumartesi

FAYDALARINA İNANILACAK OTLAR

Burhan Bursalıoğlu

Kimine gıpta ile, kimine ağzımız sulanarak, kimine de ilgilenmeden baktığımız, tabiatın mücevherlerinin, insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu maalesef bilmiyoruz. Biliyorsakta ilgisiz kalıyor, "adam sende" deyip geçiyoruz.
Birkaç kez bu sayfalarda "Sağlığımız" kategorisi başlığında, sağlığımıza yararlı, bitki ve meyvelerin  faydalı olduğu hastalıkları yazmıştım.
Bu kez değişik bitkilerin, kısa kısa yarar sağladığı hastalık adlarını aşağıya yazıyorum.
Şunu unutmayın. Dünyamızda sağlık reçetelerinde gördüğümüz, vitrinlerde sıra sıra dizili ilaçların tümüne yakını tabiattaki bitki, çiçek ve meyvalardan elde edilmektedir.Onun için bu yazımın sizlere bugün değil, belki yarın fayda sağlayacağına kanaat getiriyorsanız, bir kopyasını çıkarın bir yerde saklayın.
Hepinize sağlıklı  yaşam diliyorum.


KUŞBURNU 

 Bilhassa C vitamini bakımından zengindir. Kabız ve kuvvet vericidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

MAHLEP 

 Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

ARDIÇ TOHUMU 

 İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.

ACI BAKLA

 Şeker hastalığına karşı kullanılır.

ADAÇAYI 

 Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcı.

KIZILCIK 

 Etkili ve zararsız bir ishal kesicidir.

ANASON 

 Gaz söktürücü, iştah açıcı,süt artırıcı ve uyku vericidir.

MISIR PÜSKÜLÜ 

 İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

MUSKAT 

 Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karın ağrıları için kullanılır.

BAMYA ÇİÇEĞİ 

 Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsızdır.

NANE 

 Özellikle sinirsel kaynaklı mide bulantılarını kesici olarak etkilidir.

REZENE 

 Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

SAFRAN 

 Uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk vericidir. Değerli bir baharattır.

SALEP 

 Afrodizyak, kuvvet verici, çocuk ishallerini kesicidir.

BÖĞÜRTLEN 

 Kabız, kuvvet verici, idrar söktürücü ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Bademcik iltihaplarında da gargara yapılır.

ZENCEFİL 

 Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür.

ZERDEÇAL 

 Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır.

LAVANTA 

 İdrar artırıcı, romatizma ağrılarını dindirici, antiseptik, sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

ÇÖREKOTU 

 İştah açıcı ve adet söktürücüdür.

ÇÖVEN KÖKÜ 

 Tedavide nadiren kullanılır. Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

DAĞÇAYI 

 Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

DEFNE YAPRAĞI 

 Terletici, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir.

BİBERİYE 

 Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

ÇEKEM 

 Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvet verici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

ÇAM SAKIZI 

 Solunum ve idrar yolları hastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

GELİNCİK 

 Yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkilere sahiptir.

DEVE DİKENİ 

 Karaciğer hastalıklarına karşı ve safra artırıcı olarak kullanılır.

DUT MEYVASI 

 Meyvelerden hazırlanan şurup, gargara halinde,ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

FESLEĞEN 

 Yatıştırıcı, midevi, idrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.

HARDAL TOHUMU 

 Haricen lapası, yakısı ve banyosu yapılır. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

HAVUÇ TOHUMU 

 Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici ve cinsel gücü artırıcıdır.


18 Temmuz 2011 Pazartesi

MUTLULUK
 HER GÜNÜNÜZÜ MUTLU GEÇİRMENİN YOLLARI

Burhan Bursalıoğlu

Güne nasıl başlarsanız bütün gününüz öyle geçecektir. O yüzden günü moralle başlamak çok önemlidir. Birçok insan homur homur yataktan kalkar ve bütün gün de o homurtularıyla kendisini olduğu kadar çevresini de rahatsız eder. Yatakta gözünüzü açtığınız andan itibaren günü yapılandırmak sizin elinizde. Mutlu, başarılı, insan ilişkilerinde doyurucu bir güne merhaba demek için bazı yöntemleri yaşama geçirmeniz gerekiyor. İşte mutlu bir gün için size bazı önemli sırlar:

* Sabah henüz yataktan kalkmadan (uyandığınız an) dudaklarınıza bir gülümseme gönderin.

* Her gün kendiniz için olumlu onaylamalarla uyanmayı alışkanlık haline getirmeye gayret gösterin. Örneğin şöyle söyleyebilirsiniz: "Bugünüm aydın olsun. Bugün evrenin bana vereceği tüm güzel mucizeleri kabul ediyorum."

* Pencerenin önüne gelin ve dışarıya (doğaya bakarak) nefes alıp vermeye başlayın. Bu "nefes egzersizleri"ni, nefesinizi izleyerek gerçekleştirin. Bunu birkaç kez tekrarlayın.

* Sabahleyin eğer kendinizi çok ağır ve hareket edemeyecek kadar yorgun hissediyorsanız mutlaka egzersizle başlayın güne. Ya da enerjinizi sağlamak için bol vitaminli bir kahvaltı hazırlayın. Güne enerjik başlarsanız bütün gün öyle geçer. Bunu için şu sözü aklınızdan geçirin: "Hiç kimse içindeki coşkuyu kaybetmiş bir insan kadar yaşlı olamaz!"

* Beş veya on dakika denizi ya da yeşil bir alanı seyredin. Bu ortamda varlığınızı fark edin. Sahip olduklarınız için evrene (Örneğin sevdiğiniz işte çalıştığınız için ya da sağlıklı olduğunuzdan dolayı) teşekkür edin.

* Her şeyle ama her şeyle bağ kurmaya çalışın; çiçekle, ağaçla, hayvanlarla, cansız varlıklarla... Onlarla aranızdaki bağ günü mutlu geçirmeniz için size enerji sağlayacaktır. Örneğin işe giderken yolunuzun kenarındaki çiçekleri mutlaka "görün" varlıklarından dolayı mutlu olduğunuzu düşünün. Çiçeklerle kurulan bağ çok önemlidir. Yaşam bize bizim ona sunduğumuz kadar artı (+) veya eksi (-) frekans sunar.

* Her gün birisi ya da bir şey için iyi olduğuna inandığınız bir davranışta bulunun. Örneğin "Seni seviyorum." deyin ya da ona çiçek alın. İhtiyacı olan birine iyilik yapın. Ancak asla "Ben yaptım", "Ben gittim!", "Ben hallettim!" gibi sözleri kullanmayın.

* Sabahleyin evde ve işte karşılaştığınız insanlara gülümsemeye çalışın. Bu sizin için zorsa kendinizi zorlayın. Çünkü bedenin de buna ihtiyacı var. Gülümsediğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedeceğinizi biliyor musunuz? Ancak gülümsemenize canlılık katın, gözlerinizle de gülümsemeye çalışın. Bunun aksine kaşlarınızı çattığınız zaman da olumsuz duygularla örülü bir çemberin bedeninizi saracağını.

* Miş gibi oyununu oynayın ve "Bugün mutluyum." deyin. Mutluymuş gibi davranırsanız mutlu olmanızı sağlayacak ruhsal durumu davet eder ve bunun sonunda gerçekten mutlu olursunuz.

* Okuduğunuz gazeteyi düşünün. Olumsuz haberlere içiniz kararmıyor mu? Sabah ilk karşılaştığınız insanlara yönelik olarak kendinizle ilgili "olumlu haberler" yayınlayın! Unutmayın, iş yerinizde ve çevrenizdeki insanlar bu "haberlere" göre sizin hakkınızda fikir sahibi olacaktır. Örneğin "Bugün kendimi harika hissediyorum." deyin. Her firsatta bunu tekrarlayın. Kendinizi gerçekten iyi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.

* O günün kötü geçeceğine dair bir düşünce zihninizde belirdiyse bunu derhal uzaklaştırın düşüncelerinizden. Örneğin "İşe gidiyorum, müdürümün o berbat yüzünü göreceğim yine." diye düşünmek yerine, "İyi ki bir işim var, sorunlarımı paylaşacağım bir iş arkadaşına sahibim." diye düşünün. Uzmanlar, bu tür olumlu sözlerin yolda yürürken ya da gün boyunca dönem dönem tekrarlanmasını öneriyorlar.

* İşinizde veya çevrenizdeki insanlara daha farklı bakmayı deneyin. Örneğin insanlara "değer katma"yı düşündünüz mü? "Yardımcılarımın değerine değer katmak için ne yapabilirim?" diye kafa yorun. Onların daha verimli olmalarını sağlamak için ne yapabileceğinizi düşünün. Unutmayın bir insanın iyi yanını ortaya çıkarmak için önce onun en iyi yanını hayalinizde canlandırmaya çalışın.

* Eğer zorlu bir günü başlayacaksanız (Önemli toplantı, sınav veya konuk ağırlama gibi) hayal gücünüzü devreye sokun. İmgelemeniz, bedeninizin davranışlarını inanılmaz ölçüde belirler. Kendinizi zihninizin gözüyle resmedin. O gün, nasıl olmak ve nasıl görünmek istiyorsanız öyle olun. "Güçlü, güvenli ve dinlenmiş..." Bu olumlu imgenizin nasıl eksiksiz gerçekleştiğine siz bile inanamayacaksınız. Eğer günlük işleri iyi gidiyormuş gibi zihnimizde canlandırırsak işler inanın ki iyi gidecektir!

* Kendinizi sevmiyorsanız o gününüz iyi geçmeyecektir. Kendinizden nefret etmekten vazgeçin. Kendinizi küçük görmeyi bırakın. Kollarınız kendinize dolayıp, "Her şeyin güzel, saçların, dökülüyor olabilir ama sahip olduğum tek şey sensin." deyin. İnsan zayıf yanlarıyla da insandır. Güçsüzlüklerinizle barış yaptığınız zaman her şey daha kolaylaşacaktır.
 

Netten alınmıştır...

 

2017 - 2018 ŞAMPİYONU

Ş A M P İ Y O N G A L A T A S A R A Y